5
důvodů proč vyzkoušet jachting


● Získáš spoustu kamarádů, zážitků a zábavy
● Staneš se kapitánem na své lodi
● Vychutnáš si svobodu plavby na vlnách s větrem v plachtách
● Zažiješ adrenalin mezinárodních regat
● Poznáš nová místa u nás i v zahraničí
5 důvodů proč vyzkoušet jachting

Co je to jachting

Jachting není jen olympijský sport, ale životní styl plný adrenalinu, dobrodružství, improvizace a týmové práce pro všechny bez rozdílu věku. Na plachetnici se naučíte ovládnout dva živly – vodu a vítr. Na čerstvém vzduchu v přírodě si užijete spoustu zábavy a radosti z pohybu. Můžete se seznámit se zajímavými lidmi a získat nové přátele nejen u nás, ale i v zahraničí. Můžete začít od malých okruhových plachetnic na českých vodách a pokračovat až k námořním jachtám a plavit se po celém světě.

S jachtingem můžete začít kdykoli. Pokud však chcete být vrcholovým jachtařem, je to stejné jako u všech ostatních sportů, je třeba se jachtingu intenzivně věnovat již od dětství. Děti obvykle začínají na malých plachetnicích u nás rozšířených jednoposádkových tříd Optimist a RS Terra nebo dvouposádkových Cadet a RS Feva, případně na windsurfingu třídy BIC Techno 293. Ideální věk pro začátek je 6 až 10 let. Čím jsou větší a starší, tím se zvětšují i jejich lodě. Přecházejí na jednoposádkové olympijské třídy ILCA a dvouposádkové juniorské třídy 420 nebo 29er.
Zkušení trenéři

Závodní jachting

Chcete, aby se vaše děti začaly věnovat jachtingu? Nejjednodušší je vyhledat ve vašem okolí nějaký jachtklub. Najdete je rozseté kolem všech našich vodních ploch, dokonce i v Praze na Vltavě. K nejpopulárnějším vodním plochám patří Lipno, Orlík, Slapy, Rozkoš, Máchovo jezero, Jesenice, Nové Mlýny, Brněnská přehrada, Slezská Harta... Některé kluby disponují vlastními loděmi, které vám mohou zapůjčit. V opačném případě musíte loď sami zakoupit. Pro začátečníka stačí koupit plachetnici starší, Optimist pořídíte i za 6 000 Kč. Nové konkurence schopné lodě jsou podstatně dražší od cca 30 000 Kč. V případě, že se vaše děti nebojí a chtějí závodit sami, je pro ně nejlepší začínat rovnou na jednoposádkovém Optimistu. Dvouposádkové třídy Cadet nebo RS Feva mají tu výhodu, že starší zkušenější kormidelník může zbavit malého nováčka obav a také ho něčemu naučit. Později se může rozhodnout, zda zůstane nadále na Cadetu s vyhlídkou, že až bude větší, bude kormidlovat, nebo přejde na Optimist. Na Cadetu smějí závodit děti od 7 do 17 let, na Optimistu od 8 do 15 let, na RS Fevě od 8 do 18 let.

Lodní třídy

Lodních tříd (typů plachetnic) jsou na světě stovky, u nás se závodí přibližně na 30 z nich, těch olympijských je v současnosti osm. Liší se ve své délce, šířce, náročnosti ovládání, počtu lidí v posádce nebo v počtu a velikosti plachet.

Optimist

Nejpopulárnější lodní třídou je Optimist, kterých v České republice pravidelně závodí kolem 80, ale v klubech na všech našich vodních plochách jich najdete několik set. Největším úspěchem bylo 4. místo Nikol Staňkové na mistrovství Evropy v roce 2012. Optimist se během let stal číslem jedna jako závodní a výuková jednoposádková plachetnice pro mládež po celém světě. Úroveň mezinárodních mistrovství zajišťuje, že špičkoví závodníci často pokračují ve svých úspěších na olympijských soutěžích. Závodění je omezeno věkovým maximem 15 let a optimální hmotností okolo 50 kg. Často se ale setkáte s jachtaři teprve sedmiletými, kteří se na této lodi učí plachtit. Optimist se původně stavěl z překližky, ale nyní je v provedení z pěnového sklolaminátového sendviče. Zvláštně vyhlížející oplachtění se spritem zůstává stejné.
www.optimist.cz

Technické údaje

Konstruktér Clark Mills (USA)
První vyplutí 1947
Délka 2,36 m
Šířka 1,12 m
Hmotnost trupu 35 kg
Plocha plachet 3,3m2

RS Tera

RS Tera je moderní lodní třída pro děti a mládež od 8 let, se kterou projdete od základní úrovně až k závodům, protože nemá maximální věkové omezení. Je také snadno ovladatelná i pro mladší závodníky. Díky dvěma velikostem plachet a bezúdržbovému trupu si ji zamilují stejně malí nováčci i zkušení teenageři, protože tak nabízí dva stupně náročnosti.
www.rssailing.cz

Technické údaje

Délka 2,87 m
Šířka 1,23 m
Hmotnost trupu 43 kg
Plocha plachet 3,7/4,8m2

RS Feva

Dvouposádková moderní RS Feva je bezúdržbová loď, která umožňuje závodit dětem na vysoké úrovni. Je vyrobená z odolného třívrstvému PE plastu, má prostorný kokpit a je vybavena genakrem. České posádky se pravidelně umisťují na medailových pozicích na vrcholných evropských i světových závodech.
www.rsfeva.cz

Technické údaje

Konstruktér Paul Handley (GB)
Délka 3,64 m
Šířka 1,42 m
Hmotnost trupu 63 kg
Hlavní plachta 5,5m2
Kosatka 2,1m2
Genakr 7m2

Cadet

Tradiční mládežnická dvouposádková třída pro děti již od 7 do 17 let, přičemž optimální hmotnost posádky se pohybuje okolo 86 kg. Původně ji v roce 1947 navrhl Jack Holt jako konstrukci z lodní dýhy s nízkými náklady. Konstrukce, pojetí a výkon jsou dnes velmi zastaralé, ale mistrovství světa a Evropy na těchto lodích jsou stejně jako závody na mezinárodní úrovni i nadále velmi náročné a české po sádky patří stále k širší evropské špičce.
cadet.4sail.cz

Technické údaje

Konstruktér Jack Holt (GB)
První vyplutí 1947
Délka 3,22 m
Šířka 1,27 m
Hmotnost trupu 54 kg
Plocha plachet 5,16m2
Spinakr 4,25m2

ILCA4

Lodní třída ILCA 4 je přípravná třída pro mládež již od hmotnosti závodníka kolem 50 až 70 kg. Jedná se o celkově nejlepší průpravu pro takřka všechny následné lodní třídy, ať už po stránce taktické, technické nebo fyzické. Jedni z nejlepších okruhových jachtařů světa začínali právě na ILCE 4. Další výhoda lodní třídy ILCA 4 spočívá ve vyrovnanosti pole. Není nutné mít nejlepší materiál, aby bylo možné závodit i proti těm nejlepším. Na ILCE 4 si zajezdíte v každých podmínkách od úplně slabého větru až po ten nejsilnější, kdy bojujete s vlastním strachem, ale loď stále drží. Závodní pole ve třídě ILCA 4 je v ČR velmi vyrovnané a mezi závodníky panuje kamarádská atmosféra. Na vodě bojujete, na břehu se smějete. Ideální pokračování po této lodní třídě je ILCA 6.

Techno 293

Tato One Design windsurfingová třída je rozšířena po zemích celého světa a je určena pro mládež od 11 do 17 let. Všichni závodníci mají stejné vybavení, které je dodáváno jedním výrobcem. Je tedy zaručeno, že mají všichni stejné podmínky. Jedná se o výchozí třídu pro pokračování ve všech dalších windsurfingových třídách pro dospělé. Jedná se o tzv. hybridní plovák, který umožňuje jak výtlačnou plavbu, tak i jízdu ve skluzu, což je stejný koncept jako olympijská třída RS:X.
www.cwa.cz

Formula Kite

Kiteboarding byl nově zařazen do programu letních olympijských her 2024 – konkrétně nová disciplína Formula Kite. V Česku se každoročně odehraje několik závodů v disciplíně Hydrofoil a Twintip na Lipně, Nových Mlýnech a Rozkoši. Česko reprezentuje v kitesurfingu Paula Novotná, která sbírá úspěchy ve freestylu. Zároveň nám roste slibná generace juniorů, závodících v olympijské třídě Formula Kite.
www.ceskykiting.cz

Můj první závod

„Svůj první závod jsem jel na Lipně, ale hned na startu jsem vyrazil špatným směrem. Nicméně mě to neodradilo, začal jsem trénovat, a tím jsem se krůček po krůčku posouval dál. Jakýkoli sport či kroužek pro děti včetně jachtingu a windsurfingu, stejně jako všechen pohyb by měl být hlavně o zábavě, a ne o výsledcích,“ olympionik Karel Lavický
Můj první závod

Rozhovor s olympionikem:
Z jezera až na moře!

Můj první závod

Michal Maier

Místo narození: Roudnice nad Labem
První klub: Roudnice nad Labem
První závody: Máchovo jezero
Přezdívka: Majčus
Životní styl: Jachtař
Když Michal začal chodit do školy, dal se zlákat jachtingem. Rodák z Roudnice nad Labem, odchovaný stejnojmenným klubem. Trénoval na Máchově jezeře, kde poprvé i závodil. Dnes je z něho zasloužilý jachtař, několikanásobný mistr Evropy i světa a zkušený olympionik. Taky námořník! Ptali jsme se ho, co v tomhle sportu považuje za důležité a proč by do toho děti měly jít.

Není trošku bláznivé, aby suchozemec pomýšlel na úspěch v jachtingu?

Dneska je snazší se v jachtingu prosadit než v dobách, kdy jsem začínal já. Navíc to není jenom o závodění. V současnosti je ale úspěch už to, když dítě u něčeho vydrží. Vždyť je tolik možností…

Tak proč zrovna jachting?

No proč? Od malička jsi venku, za každého počasí! I když je zima a stojí to za prd. Nesmíš to vnímat. Musíš si odnášet radost. Jak není radost, je to špatně. Rodiče musí být zapálení, vědět, co to obnáší, ale taky znát svou hranici a výcvik nechat na těch, co tomu rozumí. Jinak to končí zkázou.

Převracíš se ještě?

Převracení se netýká jenom začátků, to k jachtingu prostě patří.

A je ještě něco, na co sis přišel až sám, na vlastní triko, tedy neopren?

Že je důležité mít všechno perfektně připravené. Abys neřešil až na vodě, co je kde potřeba utáhnout… Závod skončí v neděli a ty se od pondělního odpoledne připravuješ na další. Nikdy to nekončí, je to životní styl.

A dá se říct, že jsi dneska námořník?

No jasně, z jezera až na moře!

Škola jachtingu
s Ondrou Teplým